I hate being engaged ↘

girlwithalessonplan:

THHHHIIIIIIISSSSS.

thedevotionalquietlife:

hoechbabelin:

ANBERLIN WON BEST BREAK UP I’M SCREAMIGN

What just happened?

anberlin:

It’s finally here! Lowborn, our newest & final album, is on sale now at iTunes! http://smarturl.it/lowborn1
Surely the lowborn are but a breath, the highborn are but a lie. If weighed on a balance, they are nothing; together they are only a breath.

Psalm 62:9

Where Stephen Christian got the title for Anberlin’s final record (as told in his interview with the Bad Christian podcast).

(via oneorphanedanything)

gingerbatch-addict:

salaamender:

Sometimes I think to myself, “do I really want to buy another chocolate bar?”
And then I remember that there is a super volcano under Yellowstone that is 40,000 years overdue and when it erupts it could potentially cover most of north America in ash and create a volcanic winter that kills half the worlds population
And I’m like, fuck yeah I want that chocolate bar

This is one of the most inspiring posts i’ve ever seen

  • 1: Talk about the first time you watched your favorite movie.
  • 2: Talk about your first kiss.
  • 3: Talk about the person you've had the most intense romantic feelings for.
  • 4: Talk about the thing you regret most so far.
  • 5: Talk about the best birthday you've had.
  • 6: Talk about the worst birthday you've had.
  • 7: Talk about your biggest insecurity.
  • 8: Talk about the thing you are most proud of.
  • 9: Talk about little things on your body that you like the most.
  • 10: Talk about the biggest fight you've ever had.
  • 11: Talk about the best dream you've ever had.
  • 12: Talk about the worst dream you've ever had.
  • 13: Talk about the first time you had sex/how you imagine your first time.
  • 14: Talk about a vacation.
  • 15: Talk about the time you were most content in life.
  • 16: Talk about the best party you've ever been to.
  • 17: Talk about someone you want to be friends with.
  • 18: Talk about something that happened in elementary school.
  • 19: Talk about something that happened in middle school.
  • 20: Talk about something that happened in high school.
  • 21: Talk about a time you had to turn someone down.
  • 22: Talk about your worst fear.
  • 23: Talk about a time someone turned you down.
  • 24: Talk about something someone told you that meant a lot.
  • 25: Talk about an ex-best friend.
  • 26: Talk about things you do when you're sick.
  • 27: Talk about your favorite part of someone else's body.
  • 28: Talk about your fetishes.
  • 29: Talk about what turns you on.
  • 30: Talk about what turns you off.
  • 31: Talk about what you think death is like.
  • 32: Talk about a place you remember from your childhood.
  • 33: Talk about what you do when you are sad.
  • 34: Talk about the worst physical pain you've endured.
  • 35: Talk about things you wish you could stop doing.
  • 36: Talk about your guilty pleasures.
  • 37: Talk about someone you thought you were in love with.
  • 38: Talk about songs that remind you of certain people.
  • 39: Talk about things you wish you'd known earlier.
  • 40: Talk about the end of something in your life.
Tears.

marvelouscara:

Love him.

Wifi hotspot

(Source: drunkonstephen)


prokopetz:

barnabasdeimos:

diglettdevious:

little-kitten-doll:

fast-and-fit:

THIS

To everyone who says it’s too expensive to eat on a budget. 

I love Twizzlers 

Where the fuck are you people buying your food that it costs so little?!

Note that virtually all of these price comparisons are complete horseshit. While it’s true that raw ingredients purchased in bulk can be cheaper than prepared or fast food, a naive price comparison doesn’t take into account a whole constellation of externalities, including:

  • Travel expenses. Grocery chains that sell raw ingredients in bulk often don’t have branches in or near low-income neighbourhoods, so the driving distance to reach one can be significant. If you have a low income, the gas you spend getting to and from the grocery store is a non-trivial component of your food’s total cost - and that’s assuming you own a car at all.
  • Storage expenses. Raw ingredients purchased in bulk need large amounts of storage space, and often that storage space needs to be refrigerated or climate-controlled. Many low-income households do not own large refrigerators or freezers, or cannot afford the electrical bills associated with keeping a large refrigerator or freezer running 24/7.
  • Preparation expenses. Raw ingredients purchased in bulk require appliances and tools to turn into edible food. Many low income households do not own a proper range or full-sized oven. Your food preparation options are sharply limited when all you have to work with is a microwave and a hot-plate - and, again, even if you do have a proper range and oven, actually using them incurs gas and electrical charges, which add to the real cost of your food.
  • Time. Driving to and from a distant grocery store takes time. Preparing food from raw ingredients takes time. This time expenditure can easily amount to hours per week - which is no particular impediment when you’re working a regular nine-to-five, but if you’re a single parent, or holding down multiple minimum-wage jobs with unpredictable schedules in order to make ends meet, that may well be time you don’t have. Plus, even if you can spare it, your time has monetary value (i.e., the time you’re spending purchasing and preparing food is time you’re not spending on any other productive endeavour), which again contributes to the real cost of your food.

Once all of these factors are properly taken into consideration, prepared and packaged food - and yes, sometimes even fast food - is indeed substantially less costly than purchasing raw ingredients in bulk and preparing your own food. Having the time, facilities, and convenience of access to prepare your own food from scratch every day is a luxury - and one that’s increasingly out of reach for many folks.

Okay I worked in the meat dept at walmart and these prices are just ridiculously stupid. Let me know where you can find 96% ground beef for 2.98 because it was a whole lot more where I worked.